un blog de Radu Dumitru

Ieri vs azi

22 Mar 2013  ·

GÂNDURI  ·

8 comentarii

Ieri vs azi

Ieri după-amiază era doar înnorat, cu 8 grade și vreme ce nu anunța nimic. La 2 noaptea ploua. La 7 dimineața m-am trezit și am văzut 10 de cm de zăpadă. Poiana Brașov.


Celsius

12 Mar 2013  ·

GÂNDURI  ·

10 comentarii

Celsius

E trist să fii neajutorată în lumea de astăzi. Screenshotul este de pe Accuweather.


Nume greșit

10 Mar 2013  ·

GÂNDURI  ·

Spune-ți părerea

Nume greșit

Nu știu ce revistă citea domnul surprins în acest cadru, dar cineva trebuie să le spună redactorilor că numele corect este McClane, nu McLane. Extra C! Asta așa, înainte de a te da expert în filme prin articole lungi.


O chelneriță prea sinceră

13 Feb 2013  ·

GÂNDURI  ·

5 comentarii

Discuție amuzantă cu o chelneriță într-un restaurant din Sinaia. Rămâne un pahar de palincă nebăut, așa că ea întreabă pe ceilalți de la masă dacă nu-l vor. “Nu-l bea totuși cineva? Îmi pare rău de așa palincă bună, că dacă nu o bea nimeni noi eu o arunc, nu o pun înapoi în sticlă!” Eu m-am bucurat că nu o pun înapoi în sticlă, deși fiind vorba de alcool tare n-ar fi fost vreun risc pentru sănătate, ci doar un faux pas semi-scârbos. Totuși, prea multă sinceritate strică. Cu toții bănuiam […]


Pisica și florile

5 Feb 2013  ·

GÂNDURI  ·

7 comentarii

Dă-i unei pisici niște flori și obții distracție nelimitată.


Tricouri Angry Birds și Star Wars

29 Jan 2013  ·

GÂNDURI  ·

10 comentarii

Tricouri Angry Birds și Star Wars

Un tricou Angry Birds cu textul “I need anger management” scris pe el, la Reserved în AFI. Am mai văzut tricouri și hanorace și cu sigla FC Barcelona, făcute sub licență de Reserved.


Tatuajul chinezesc

11 Jan 2013  ·

GÂNDURI  ·

15 comentarii

Tatuajul chinezesc

De câte ori vâd câte o domnișoară cu câteva caractere chinezești tatuate pe piele îmi vine să o întreb dacă le-a ales la întâmplare pentru că arată cool sau dacă înseamnă ceva anume. Și dacă înseamnă ceva anume, de exemplu e vreo frază inteligentă, de ce a ales limba chineză pentru a o exprima? Se adresează chinezilor? Vrea să cucerească pe cineva din Dragonul Roșu? (depinde și unde anume este tatuajul. Dacă e vreo zonă mai “specială”, nu o să fiu prea acid, că poate sunt lucruri mai bune de făcut […]


Ce-i rău la Batman

5 Jan 2013  ·

GÂNDURI  ·

7 comentarii

Multe filme au avut anul acesta momente “wtf”, dar niciunul așa multe și majore precum Batman: The Dark Knight Rises!

sus