un blog de Radu Dumitru

Striptease in metrou

1 Jun 2008  ·

GÂNDURI  ·

6 comentarii

Acum mai bine de 10 ani mă gândeam că o metodă foarte bună şi modernă de cerşit în metrou este striptease-ul (feminin, desigur). Cerşitul tradiţional nu prea mai avea succes, nu mai dădea nimeni bani cerşetorilor care păreau apţi de muncă dar nu aveau chef să o facă, şi nici copilaşilor care se înjură şi scuipă prin staţii, iar apoi intră pioşi în vagoane şi fac pe victimele. Dar, mă gândeam pe atunci, când mergeam zilnic cu metroul la liceu, ia să vină între staţii un grup de femei marfă şi […]


Povestea unui geam prea mic

31 May 2008  ·

AUTO, GÂNDURI  ·

3 comentarii

Vroiau să bage acel pachet prin geamul maşinii, probabil să-l şi scoată pe cealaltă parte întrucât Accent-ul nu era suficient de lat. Aşa se întâmplă când nu măsori dinainte geamul şi abia după aceea descoperi că e curbat şi ai probleme. Iar în automobil se pare că aveau deja băgată o maşină de spălat sau ceva la fel de mare, pe bancheta din spate.


Promotie cu pixuri

25 May 2008  ·

GÂNDURI  ·

Spune-ți părerea

O scurtă plimbare prin Carrefour a scos la iveală două produse diferite care dau cadou şi un pix dacă le cumperi. În fond, dacă îţi iei migdale sau legume e clar că vei avea nevoie şi de ceva de scris. O fi criză de pixuri în ţară şi ar trebui apreciat acest gest.


Ploua cu soare

24 May 2008  ·

GÂNDURI  ·

1 comentariu

M-a prins o ploaie puternică pe la Romană de m-a făcut leoarcă. Părul ud, hainele lipite de mine, tot tacâmul. În sfârşit, plec de acolo, ajung acasă în Tineretului. Aici era soare şi cald, cer senin deasupra, lumea mergea în parc. Toţi se uitau la mine ca la urs (în curând vorba asta se va transforma în “ca după un emo”, căci de când sunt mediatizaţi toată lumea se uită lung şi cu atentie după ei pe stradă, să vadă cum arată un emo), nu înţelegeau de ce aveam părul ud […]


Asus si MSI se intrec in Photoshop

19 May 2008  ·

GÂNDURI  ·

2 comentarii

Asus şi MSI au fost prinse cu mâţa în sac cumpărând aceeaşi imagine “stock photo” pentru a face reclamă la două laptopuri low-cost, EEE PC-ul şi Wind-ul. Imaginile aici. Mi se pare amuzantă treaba. Cum or fi reuşit ca din miile de imagini disponibile să se decidă tocmai la aceasta? Pare băiatul din imagine mai sărac şi dintr-o ţară subdezvoltată?


Tort cupa F

4 Apr 2008  ·

GÂNDURI  ·

Spune-ți părerea

Cu cireşe în vârf. Nu a ieşit foarte bine fotografia, nu se vede bine cât de mare era. Oricum, e interesant design-ul. Nu e al meu, doar l-am văzut şi eu.


Turismul pe 69

28 Mar 2008  ·

GÂNDURI  ·

11 comentarii

Când cineva spune deci că “turismul românesc suge”, are o şansă din două să o nimerească bine.


Rambo in cifre

21 Mar 2008  ·

Uncategorized  ·

Spune-ți părerea

Aveam dreptate, al 4-lea film e violent, dar fără clişeele de tipul “singur dar invulnerabil împotriva tuturor”. Mersi Stefan pentru imagine.

sus