un blog de Radu Dumitru

+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - Dyson - PC Garage +

Știrile zilei despre tehnologie – 20 iunie 2025

20 Jun 2025  ·

ȘTIRI  ·

14 comentarii

Știri din România:

Cele mai importante știri:

Altele:

    14 comentarii

  1. Multumita inteligentei si intelepciunii lui Musk, lumea chiar a ajuns sa se bucure cand bubuie rachetele astea.

      (Citează)

    • Musk este cel mai bun exemplu ca inteligenta artificiala nu e suficienta.

        (Citează)

    • Sau este exemplu ca presa democrata este foarte buna la diseminarea urii in societate.

        (Citează)

    • @mac gregor, stim ca ai o problema cu democratii. Dar poate intelegi ca in Romania, 90% dintre cetateni nici nu stiu care este diferenta intre democrati si republicani. Cei care nu il plac pe Musk, nu il plac din cauza declaratiilor lui cretine. Fara sa aiba legatura cu directia politica in care se indreapta.

      Dar sa spunem ca este o problema a democratilor. Ajuta-ma te rog sa inteleg unde si cum se pozitioneaza Elon Musk in toate nebunia aceasta politica.
      – este sustinatorul lui Trump si al sloganului “Make America great again”;
      – in acelasi timp este principalul beneficiar al subventiilor pentru masini verzi, subventii sustinute de democrati;
      – sustine libertatea de exprimare neconditionata pe X;
      – in acelasi timp a implementat restrictii pentru postarile in care este criticat el sau Trump;

        (Citează)

    • O racheta bubuita in faza de dezvoltare/testare inseamna o problema critica descoperita care va fi rezolvata si documentata si pe viitor, speram ca si evitata. Scuzati rima.
      Toti oamenii se bucura in general la explozii spectaculoase. Mai ales ca a fost fara victime. Si cumva in domeniu sunt si de asteptat.
      Ne bucuram ca nu a murit nimeni.

        (Citează)

    • Deci ingerinta cretina a lui Musk in alegerile de anul trecut si anul asta, toate parerile lui despre cum trebuie europenii sa faca politica, salutul nazist, DOGE care a taiat fondurile pt cercetarea in cancer, toate astea sunt de fapt ura plantata de democrati in societate. Aha…

        (Citează)

    • @Andrei G
      In mare parte ce vad sunt trucuri media care sa te faca sa urasti persoana neagreata de ei.

      Drept dovada, daca ii ceri unuia care il uraste pe Musk sa zica punctual o declaratie a acestuia care l-a suparat, in cele mai multe cazuri nu o sa poata zice nimic, decat ca il uraste.

      Aceleasi trucuri de manipulare pe care le-am vazut ani de zile la Antena 3 CNN, acum le vad la CNN.

        (Citează)

    • @mac gregor
      Pai ți-a dat Andrei exemple punctuale. Ti-as mai da si eu dar sincer am atâtea încât nu știu cu care să încep mai întâi.

      Tie ti se pare ok ce a făcut cu DOGE, ca a adus niste tinerei pe acolo si le-a dat mână liberă prin datele oamenilor? Si faza ca s-a bătut cu pumnul in piept ca va economisi 1 trilion si a economist niste amărâte de sute de milioane (aia oricum daca ne luam dupa el, in realitate nici alea n-or fi). Ca a tăiat USAID si coincidental fondurile agentiilor care il investigau pe el si companiile lui?

      A făcut semnul “sieg heil” la TV, direct și fara nici o rușine.

      A zis de Trump ca apare în jurnalele lui Epstein dar cu ceva timp înainte a zis ca il admira cat se poate, desi clar stie ce specimen de om e si ala.

      Ca sa ne limitam la chestii tehnice (nu incep acum de fazele de inginerie la Twitter, care sunt in domeniul meu si la care ma pricep cat de cat), omul promite aceeasi promisiune fada din 2016 incoace. O sa avem toti masini care vor fi folosite drept taxi cand suntem la job, din 2016 zice asta, si ca vei putea sa iti chemi masina dintr-o parte a tarii in alta. Ai văzut tu sa fie posibil asa ceva? De mers pe Marte nu mai zic, ca si acolo merge “in cativa ani” de vreun deceniu.

      Mai am o grămadă, personajul e absolut execrabil (de faza cu cele sase miliarde care sa termine world hunger mai stii?) dar oricum ma aștept să vezi doar că vai, democrații se iau de idolul tău nevinovat și gata.

        (Citează)

    • Si faza cu pedo guy, ca desteptul planetei a făcut un submarin fara sa ia in calcul limitarile de spatiu, sa vada ca nu ii incape jucaria, si dupa aia tot el s-a dat supărat.

      De Covid ca a zis ca se termina în câteva luni nu mai zic, toti am făcut greseli 🙂

      Mai stii cand a zis ca cybertruckul o sa poata sa fie si barca pe distante mici, cand in realitate ala daca intra într-o baltuta mai adânca un pic devine nefolosibil complet?

      Si pe bune ce mai am daca mai vrei exemple punctuale 🙂 Si nu sunt vreun democrat, nu stau in America (drept e ca nici de partea MAGA nu sunt, sincer nu stiu cum oricine care se considera vag inteligent ar putea fi de partea lor dupa ce l-au pus pe RFK JR unde l-au pus; dar asta e alta discuție).

        (Citează)

  2. “În cazul în care Programul Rabla se anulează, se va naște o un blocaj financiar uriaș pentru companiile auto, care vor rămâne cu stocurile nevândute și cu banii blocați. Pentru unii asta ar putea însemna inclusiv falimentul.”

    Probabil sunt aceiași care raportează profituri record an de an.

      (Citează)

    • De acord cu tine.
      In plus, daca o companie nu poate vinde masini fara subventii serioase de la stat, inseamna ca fac ceva gresit. Poate ca masinile sunt prea scumpe pentru ce ofera sau poate ca incearca sa vanda modele prea scumpe pentru piata de la noi.

        (Citează)

  3. ref. Trump s-a incetatenit acronimul TACO – Trump Always Chickens Out.

      (Citează)

  4. mac gregor:
    Sau este exemplu ca presa democrata este foarte buna la diseminarea urii in societate.

    Nu e nevoie de presa ‘democrată’ (care e doar partidul republican pe albastru și cu niște vagi inițiative progresiste pe care le bălăngăne la mișto în fața populației), îl putem urî pe Musk (și alți fasciști bășiți precum el) și din proprie inițiativă.

      (Citează)

  5. Racheta aia pare la fel de bună precum Cybertruck-ul.

    pe asta n-am inteles-o. de ce n-ai zis precum model Y?

      (Citează)

    Alătură-te discuției, lasă un mesaj

    E-mail-ul nu va fi publicat. Fără înjurături și cuvinte grele, că vorbim prietenește aici. Gândiți-vă de două ori înainte de a publica. Nu o luați pe arătură doar pentru că aveți un monitor în față și nu o persoană reală.

    Apăsați pe Citează pentru a cita întreg comentariul cuiva sau selectați întâi anumite cuvinte și apăsați apoi pe Citează pentru a le prelua doar pe acelea. Link-urile către alte site-uri, dar care au legătură cu subiectul discuției, sunt ok.


    Prin trimiterea comentariului acceptați politica de confidențialitate a site-ului.



    Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.

    Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri

    Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.

sus