+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - PC Garage - Flip - Best Value +
Am zburat recent cu LOT la Varșovia. Experiența a fost mai plăcută decât mă așteptam.
Este o cursă la 5:35 dimineața, ceea ce înseamnă trezire în toiul nopții. Dacă nu vrei să fii însă la prima oră în Varșovia, o altă cursă decolează la ora 8:20 din București și aterizează la 9:10 în Varșovia. Eu pe aceasta am luat-o.
Avionul în acea zi a fost un Embraer E195LR. Am verificat pe Flightradar24 și în general LOT folosește pe aceste curse modele Embraer E175, E190 sau E195, care au configurație 2+2 locuri pe rând și diferă doar lungimea avionului, dar uneori și Boeing 737 MAX, poate în funcție de câte bilete au vândut sau cum se așează programul avioanelor în acea zi.
Ce mi-a plăcut la zborul cu LOT? Două lucruri:
✈️ Îți dau locul de pe rândurile Exit fără vreo taxă suplimentară, dacă-l prinzi la check-in ca să ți-l iei. Eu am prins locuri la Exit pe ambele zboruri. Mi-am pus o alarmă la ora deschiderii check-in-ului, am făcut check-in-ul probabil printre primii, mi-am luat loc spațios.
Și este spațios, nu glumă. La zborul de întoarcere, care a fost în aceeași zi pentru mine, am întins picioarele maxim și chiar am adormit.
✈️ Îți dau ceva de mâncat și de băut. Au rămas printre puținele companii aeriene care mai dau o gustare în zbor, deși este unul scurt și, realist vorbind, nu mare concurență pe această rută. Mai zboară Wizz Air, dar de pe Băneasa și doar în anumite zile.
LOT avea disponibilă apă, vreo 3 tipuri de suc, ceai, cafea și bere. La întoarcere, seara, aveau și vin alb și vin roșu. Poate era și dimineața, nu știu exact, că am cerut direct bere. Era trecut de ora 8am și deci ok.
Mâncarea a fost un fel de pateu cu vanilie. Era la alegere cu pateu umplut cu spanac, dar fuck that. Au trecut de două ori cu pateurile. Poate că expirau? Nu știu, dar puteai să mănânci două și să și bei ceva cald pe un zbor de o oră și jumătate.
Oricum, majoritatea companiilor aeriene dau acum apă plată și poate un biscuit sau o ciocolățică. La Lufthansa trebuie să le ceri, că dacă te văd neatent sau dormi când trec cu apa, nu mai primești nimic.
La întoarcere a fost mai ciudat. Avionul LOTa avut întârziere 20 de minute din cursa sa anterioară. Părea puțin. Cu toate acestea, după ce a tras la terminal în Varșovia, a durat vreo 20 de minute să scoată pasagerii, apoi după alte 20 de minute au început să scoată bagajele din el, apoi l-au realimentat, reaprovizionat cu pateuri din alea cu vanilie (pentru că îmi închipui că din cele cu spanac era stoc complet) și probabil băutură și în total am plecat cu 90 de minute întârziere.
Am aterizat pe Otopeni și cred că am așteptat 15 minute în avion, după oprirea totală, ca să vină scara și apoi autobuzul. Probabil că l-au chemat pe șoferul autobuzului de acasă, altfel nu-mi explic întârzierea.
În Varșovia, desigur, aeroportul a tras la burduf, n-a fost nevoie de autobuze…
Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.
Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri
Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.
1 comentariu
24/11/2025 la 8:20 AM
Eu am zburat recent la Madrid, cu altă linie, și nu numai că am stat după autobuz, dar aeroportul a trimis un singur autobuz după un avion plin, așa că mai stat 20 de minute după un al doilea autobuz.