+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - Dyson - PC Garage +
9 Oct 2025 ·
SSD-urile Kingston Fury Renegade sunt printre cele mai rapide din piață. Am testat în trecut un model pe PCI-Express 4.0 și rezultatele au fost impresionante, atinge valorile maxime posibile pe acel standard, adică în jur de 7000 MB/s. În plus, SSD-ul are 5 ani garanție și este foarte potrivit și pentru instalare într-un Playstation 5.
Am testat acum varianta Kingston Fury Renegade G5, care este un model pe PCI-Express 5.0, adică pe scurt rata de transfer este dublă. SSD-urile acestea sunt atât de rapide încât nu am altceva de făcut decât să verific promisiunea producătorului privind vitezele de transfer.
Preț: 779 lei varianta de 1 TB, 1.089 lei varianta de 2 TB, 2.049 lei pentru 4 TB la PC Garage, eMAG.
SSD-ul arată ca mai jos, iar modelul acesta nu a avut radiator atașat, precum modelul pe PCI-Express 4.0. M-am uitat și pe site-ul oficial Kingston și se pare că nu produc acest model și cu radiator atașat, ci doar în varianta uzuală deschisă.
Pentru varianta de 2 TB, Kingston promite 14.700 MB/s citire și 14.000MB/s scriere secvențială, iar eu am obținut rezultatul de mai jos:
Acesta este foarte asemănător de cel maxim teoretic, vedeți acolo 14,3 GB/s citire și practic 14,1 GB/s scriere secvențială, ceea ce mi se pare excelent. De asemenea, citirea și scrierea random se duc la niște valori foarte mari, 6,3 GB/s și respectiv 4,3 GB/s, deși sunt printre cele mai taxante pentru controllerul unității de stocare, cerând blocuri de 4 kB din diverse adrese de memorie, nu secvențiale.
Kingston promite și 2,2 milioane IOPS (operațiuni input output per second) și eu am obținut 1,5 milioane și respectiv 1,05 milioane, ceea ce pare o diferență mare, dar în practică nu știm cum a obținut Kingston acele rezultate. Cifrele pot diferi foarte mult dacă forțezi anumite moduri prin care folosești multe threaduri și o coadă mare de comenzi. IOPS-ul acela este important însă mai degrabă pentru aplicații precum baze de date mari, iar Kingston Fury Renegade este un SSD mai degrabă gândit pentru gameri sau aplicații care necesită transferuri foarte rapide în memoria RAM, dar care de obicei se fac pe blocuri secvențiale.
În caz că vă întrebați de ce nu mai testez și cu alte aplicații, motivul este că nu mai există alte aplicații de test pentru SSD-uri rapide. Majoritatea celor existente în piață (vreo 5-6 în total) au fost dezvoltate pe vremea HDD-urilor și sunt gândite pentru viteze mult mai mici, nefiind capabile să împingă un SSD de acest tip la maxim. Le-aș putea folosi, dar doar vor confirma datele de mai sus.
Singura aplicație care încă are potențial este Iometer, în care configurezi manual numărul de treaduri, queue depth, mărimea blocurilor, tipul de date scrise șamd, dar chiar și aceea este veche și pare neoptimizată pentru tehnologia modernă, plus că este gândită pentru testarea unităților de stocare mai degrabă pentru soluții enterprise de baze de date. Pentru SSD-uri consumer, nu mai văd rostul unor teste care durează mult timp.
Oricum, foarte rapid acest SSD și păstrează avantajul principal al seriei sale, adică garanția de 5 ani acordată atât pe persoană fizică, dar și pe persoană juridică, cel puțin pe varianta vândută de eMAG sau PC Garage.
Principalul său competitor din piață dpdv calitate și fiabilitate probabil că este Samsung 9100 Pro, testat aici și care atinge valori similare, chiar mai mari pe citire. Ignorați restul liniilor din acel rezultat, a fost testat cu alte setări, doar citirea și scrierea secvențială contează. Și modelul Samsung are 5 ani garanție și este disponibil și în varianta cu radiator, dacă vreți asta. Momentan, însă, modelul Samsung este cu 200 de lei mai scump decât cel Kingston în varianta normală și cu 300 de lei mai scump în varianta cu radiator.
Preț: 779 lei varianta de 1 TB, 1.089 lei varianta de 2 TB, 2.049 lei pentru 4 TB la PC Garage, eMAG. Cumpărați acest gen de produse de la magazine mari, de încredere (vândute chiar de ele), sunt multe fake-uri în piață.
Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.
Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri
Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.
5 comentarii
09/10/2025 la 3:34 PM
Ar fi interesant pentru ce ar fi indicat un astfel de SSD, că ieftin nu e. Mă gândesc că nu e pentru navigat pe net și câte o editare de clipuri pe YouTube…
09/10/2025 la 3:46 PM
acu, nici pentru chestii enterprise nu e.
09/10/2025 la 3:56 PM
@motanes, asa cum scrie si Radu in articol, probabil un astfel de SSD este indicat pentru cineva care isi configureaza un PC de gaming.
09/10/2025 la 5:09 PM
Ba da, fix pentru editare video poate fi, pentru că acolo sunt fișiere cu dimensiuni mari. Sau pentru orice altceva cu baze de date mari, poate și modele de machine learning.
Ajută și pentru sistemele pe Linux, dacă se face swap la memorie.
09/10/2025 la 5:52 PM
Este un model consumer-grade. S-ar putea sa nu fie destul de rezistent in timp pentru utilizarea in machine learning sau orice baza de date mari.