+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - Dyson - PC Garage +
Noua generație Z Fold7 de la Samsung a atras reacții foarte bune după prezentarea sa oficială, uimind prin cât de subțire a devenit pliabilul mare al coreenilor. Doar 4,2 mm grosime are acest telefon, ceea ce îl face să stea foarte bine deschis în mână, iar când îl pliezi nu este mai gros decât alte telefoane flagship din piață. Așa ar trebui să fie orice pliabil.
Samsung i-a îmbunătățit și camera foto și alte aspecte, dar, în același timp, faptul că Z Fold7 este atât de subțire i-ar putea crea probleme, de exemplu în disipare căldurii sau în autonomia bateriei. L-am folosit o săptămână, timp suficient cât să trec peste uimirea aceea inițială și să fac diverse benchmark-uri și fotografii și să-mi dau seama mai bine ce se ascunde dincolo de prima impresie.
Preț: 10.500 de lei la lansare la eMAG, Samsung.ro.
Un telefon atât de subțire parcă îți crește plăcerea de a-l utiliza. Am apreciat în fiecare moment faptul că, atunci când deschid Fol7, stă foarte bine în mână, că este ușor și subțire și chiar pare genul acela de dispozitiv futurist din vreun film SF, când personajele au o tabletă ușoară în mână și o flutură fără efort de colo-colo. Așa trebuie să fie un pliabil, asta este concluzia mea și după o săptămână de utilizare.
Fold7 are 4,2 mm grosime deschis și nu prea poți subția mai mult de atât un telefon deoarece portul USB-C impune o anumită grosime minimă. Nici nu știu dacă l-aș vrea și mai subțire de atât. Aș avea senzația că s-ar putea rupe în orice moment.
Avantajul mare apare când închizi telefonul. Atunci Fold7 are 8,9 mm grosime, cam cât un S25 Ultra sau iPhone 16 Pro Max, adică pare un telefon absolut normal de purtat în buzunar. Diferența față de generația anterioară chiar este uimitoare. Fold6 a avut peste 12 mm grosime, iar Samsung a reușit să-i reducă cu 10% și greutatea totală, ceea ce este un alt avantaj. Fold7 stă bine în mână indiferent dacă îl ții pliat sau deschis și nu pare că-ți mai cere în nici un fel să faci vreun compromis pentru a avea un telefon pliabil. Cel puțin nu din punct de vedere constructiv, desigur, că despre baterie vă spun mai târziu.
Iată-l lângă un Z Fold6:
Ca să încheiem cu construcția, telefonul are ranforsări interioare din titan, aluminiu pe ramă, Gorilla Glass Ceramic 2 peste ecranul exterior și Victus 2 pe spate. Carcasa are rezistență IP48 la praf și apă, deci Fold7 poate fi un pic scufundat în apă și nu pățește nimic. Eu l-am testat pe culoarea Blue Shadow, care este un albastru închis intens, mult mai reușit decât pe generația anterioară. Aș fi curios să văd și verdele mentă pe care Samsung îl vinde exclusiv prin site-ul lor, pare de asemenea o culoare plăcută.
Apropo, zona camerelor este atât de groasă pe Fold7 încât telefonul are cel mai mare joc pe care l-am văzut până acum atunci când îl pui pe o masă și îl apeși pe un colț. N-ai ce face, așa va fi la toate telefoanele super-subțiri pentru că insula camerelor iese și mai mult din carcasă în aceste condiții. Câtă vreme nu este una lată sau chiar stil vizor, ca la Google Pixel, se va bălăngăni astfel pe masă.
Ca să trecem la cele două ecrane, modificarea dimensiunilor telefonului face și ecranele ceva mai utile. Fold7 nu este doar mai subțire decât generația anterioară, dar este și cu un centimetru mai lat atunci când este închis, ceea ce face ecranul exterior mai lat și deci mai plăcut, mai eficient de utilizat. Rezoluția pe lățime a crescut de la 968 pixeli la 1080 pixeli, iar asta înseamnă că aplicațiile și site-urile au mai mult spațiu pe acest ecran.
Ecranul interior, cel flexibil, a crescut la 8 inci în diagonală și este și mai aproape de a fi chiar un pătrat. Pe Fold7 chiar ai senzația că ții în mână un telefon aproape normal atunci când este închis și o tabletă de mari dimensiuni atunci când îl deschizi, adică exact cum ar trebui să fie un pliabil. Ambele ecrane sunt foarte bune, cu refresh variabil până la 120 Hz și cu luminozitate foarte mare care le face vizibile chiar și în soarele puternic care a fost în aceste zile. Nici o problemă în aceste privințe.
În ce privește cuta de pe centrul ecranului pliabil, este tot acolo și este cam la fel de vizibilă -sau invizibilă, depinde ce parte a paharului priviți- ca și pe generația anterioară. Telefonul vine depliat în cutia sa, atunci când îl cumperi, așa că prima impresie este mereu foarte bună și cuta aceea pare aproape invizibilă. Pe măsură ce-l folosești, ea se accentuează un pic, dar în același timp te obișnuiești și tu cu ea. Cât de fiabil se va dovedi ecranul pe termen lung, să zicem după un an de utilizare, îmi este imposibil să spun. Mulți utilizatori de telefoane pliabile au probleme cu ecranul pe termen lung, iar dacă cel de pe Fold7 este mai rezistent sau nu se poate determina abia după multe luni de utilizare intensă.
Samsung a spus de mai multe ori la lansarea Fold7 că “Ultra unfolds”, sugerând ca Fold7 este un fel de S25 Ultra care se și deschide. În unele aspecte cam așa este. De exemplu, Samsung a pus pe telefon același chipset, un Snapdragon 8 Elite cu 12 sau 16 GB RAM, iar la lansare spuneam că mă tem că acesta nu va disipa bine căldura pe un telefon atât de subțire. Cei de la Samsung n-au mai inclus aceeași cameră de vapori în interior, ci un sistem nou de răcire. Spuneam atunci că abia aștept să fac niște teste pentru a compara rezultatele.
Surpriza plăcută a fost că testele au dat rezultate foarte bune. De exemplu, răcirea pare performantă în continuare. În testul 3DMark de stres, când telefonul rulează de 20 de ori la rând un benchmark complex de grafică, rezultatul a fost excelent: 57% diferența între cel mai bun și cel mai slab rezultat, exact cât am avut și pe S25 Ultra. M-a surprins asta, chiar nu mă așteptam.
Iată rezultatele unor benchmark-uri clasice, ca să le comparați cu ale altor telefoane. Eu le-am comparat cu cele de pe S25 Ultra:
Rezultatele sunt mai mici cu 10%-20% mai mici, iar bănuiala mea este că chipsetul intră mult mai rapid în throttling termic, în limitare. Probabil că rata de disipare a căldurii este aceeași ca pe un S25 Ultra atunci când Snapdragon-ul își scade singur frecvențele, dar pe Fold7 această scădere are loc mai repede și de asta rezultatele sunt mai slabe, deși chipsetul este același.
Telefonul vine cu 12 GB RAM uzual și chiar cu 16 GB RAM pe varianta de 1 TB stocare, ceea ce îl face bun și în viitor, pentru tot felul de funcții AI sau aplicații complexe. Samsung a promis și 7 ani de update-uri de Android și securitate pe acest model, iar un alt avantaj este că Fold7 s-a lansat deja cu Android 16 inclus, deci va primi update-uri până la Android 23, cândva prin 2032.
Pe mine m-ar mira oricum ca vreun posesor de Fold să țină telefonul până atunci, aceștia fiind de obicei în categoria tech enthusiast care își schimbă telefonul mai des de atât, uneori siliți de fiabilitatea ecranului pliabil, dar ideea este că Fold7 vine cu un chipset capabil și cu mult RAM pentru a rula orice fără probleme.
Și chiar ai ce rula în mod mai plăcut. Telefonul mie mi se pare în principal unul pentru oameni de business, cei care primesc ziua multe emailuri, care deschid powerpoint-uri sau excel-uri pe ecran și vor să le și vadă bine, cei pentru care contează să vadă calendarul lunii pe un ecran pătrat ca să-și planifice mai bine agenda șamd.
Este bun și pentru creatori de conținut și entertainment, bănuiesc. Instagram se vede foarte bine, iar să editezi rapid fotografii sau clipuri este mult mai simplu pe un ecran de mari dimensiuni. Poți să te și joci orice pe Fold7, dar dacă asta este principala activitate pe care o dorești, cred că un telefon clasic, cu cameră de vapori performantă, va fi mai potrivit.
Camera foto principală este cea de pe S25 Ultra, acel senzor de 200 de megapixeli, iar eu n-am ce să-i reproșez. Fotografiile făcute ziua sunt excelente, nuanțele sunt perfect reglate, halourile specifice unor imagini HDR de obicei lipsesc, texturile fine sunt bine prinse, iar gama dinamică este mare. Am testat recent un S25 Edge care are același senzor și rezultatele au fost la fel de bune. Pare că Samsung a integrat foarte bine acest senzor în software-ul lor.
Rezultatele sunt la fel de bune și noaptea, când fotografiile au din nou culori realiste, iar balansul între luminozitate și zgomot este bine reglat. Camera principală chiar este foarte bună și ne așteptam la asta.
Celelalte două camere de pe spate nu sunt însă remarcabile. Cea ultrawide merge ziua, iar când faci fotografii macro cu ea observi că lipsesc detaliile fine. Camera cu zoom 3x este și ea destul de banală. Problema este că senzorii aceștia sunt mici și pur și simplu nu au zvâc în ei pentru a face o treabă mai bună. Telefonul oferă și zoom digital amplu, până la 30x, dar n-ar trebui să folosiți nici de la 10x în sus pentru că arată ca o pictură de ulei în care detaliile fine se pierd în totalitate.
Fold7 a eliminat, apropo, camera de 4 megapixeli de sub ecranul interior. Samsung a spus că utilizatorii au cerut o cameră mai performantă pentru apeluri video, așa că ecranul interior are acum un punch hole clasic și o cameră selfie de 10 megapixeli și acolo. Camera aceea este… normală, își face treaba pentru apeluri video, nimic mai mult de spus. Ai cameră de selfie și în ecranul extern, de altfel, dar Fold7 îți permite să-ți faci selfie cu camera principală a telefonului, apropo, are un mod special în care depliezi telefonul și te fotografiezi cu camera principală în timp ce te încadrezi pe ecranul exterior. Arată cam ciudat să faci asta, dar cine vrea selfie-uri bune poate apela la acest truc.
Pe filmare, camera poate ar mai trebui un pic reglată. Imaginile mi s-au părut ușor suprasaturate, în special canalul de verde. Stabilizarea optică este însă foarte bună, iar în general calitatea va mulțumi pe majoritatea oamenilor.
Telefonul include și alt hardware de calitate. Difuzoarele sunt stereo. Portul USB-C este de tip 3.2, adică foarte rapid, telefonul are Wi-Fi 7, ultra wide band și un senzor de amprente integrat în butonul lateral, care funcționează foarte bine. Ce nu are telefonul este suport pentru stylus, care a fost eliminat pe această generație.
Poate că eliminarea acelui strat din ecran a redus grosimea acestuia sau costul telefonului sau poate că pur și simplu prea puțini utilizatori de Fold își cumpărau separat și un S-Pen pentru acesta. Nu-i tocmai bună această schimbare. Mie mi se pare că pe un ecran de 8 inci aveai motive să investești și într-un S-Pen, dar asta este viața.
Bateria din păcate a rămas la 4400 mAh, ceea ce este foarte dezamăgitor având în vedere că unele modele concurente, de exemplu Honor Magic V5 (care se lansează în curând și la noi), sunt la fel de subțiri, dar au baterie de 5800 mAh. Umblă zvonurile că marii producători precum Samsung și Apple se feresc momentan de baterii siliciu-carbon pentru că n-ar fi foarte rezistente pe termen lung, iar asta contează când oferi 7 ani de suport. Eu cred însă că cei mai mulți cumpărători de Fold ar fi dorit să vadă o baterie de capacitate mult mai mare, mai ales că probabil nu țin cu anii un astfel de telefon.
Samsung a montat aceeași baterie de 4400 mAh și nici nu a crescut puterea de încărcare. Autonomia este de aproximativ o zi în utilizare normală, dar scade mai repede dacă folosești ecranul de 8 inci timp de multe ore. Acesta a fost mereu, de altfel, dezavantajul pliabilelor tip fold și se păstrează în continuare.
Telefonul include și noul OneUI 8, care a fost îmbunătățit pe diverse aspecte. Ai la bord și toate funcțiile Galaxy AI lansate anterior, precum editarea de fotografii sau traducătorul automat din română în alte limbi străine. Multe astfel de funcții funcționează și mai bine pe un astfel de ecran de mari dimensiuni.
Nu știu câți oameni le folosesc, dar ele sunt integrate gratuit și dau rezultate bune. Îmi spunea recent un prieten că a folosit cu succes traducătorul din Samsung pentru a vorbi față în față cu un coleg chinez și chiar au fost uimiți amândoi de cât de bine merge totul.
Concluzia este, în cele din urmă, că Z Fold7 este cel mai bun pliabil lansat de Samsung până acum. Fold7 are forma perfectă pentru un pliabil, adică închis are dimensiunile unui telefon normal și funcționează exact ca un telefon normal, iar când îl deschizi ai avantajul unui ecran uriaș, dar într-o carcasă ușoară și subțire.
Când îl folosești, îți spui “așa da, așa trebuie să fie un pliabil”. Samsung a îmbunătățit o mulțime de aspecte pe această generație și telefonul cred că va fi un succes. Dacă ar fi avut șî bateria mai mare, ar fi fost chiar aproape de perfecțiune în segmentul său.
Preț: 10.500 de lei la lansare la eMAG, Samsung.ro.
Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.
Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri
Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.
7 comentarii
18/07/2025 la 8:22 AM
E amuzant ca are camerele alea de inca o data si jumatate grosimea telefonului.
Andrei(Citează)
18/07/2025 la 9:56 AM
Exact, pare de grosimea generatiei anterioare (camere incluse).
A se remarca cu cata dibacie sunt facute pozele, doar dinspre portul USB cand telefonul e pliat, cu blur maxim ca sa nu vedem chestia asta.
alunelu(Citează)
18/07/2025 la 10:40 AM
Să dai 2000 de euro pe un telefon al cărui baterie nu ține de dimineața până seara mi se pare absurd.
Raz(Citează)
18/07/2025 la 11:19 AM
Asteptam Fold 8, la care sa nu se vada cuta.. noroc cu competitia
Andrei I(Citează)
18/07/2025 la 12:27 PM
Cuta nu se vede in review-uri, ca nu pune nimeni poze cu display-ul deschis. Probabil este una dintre conditii.
Andrei G(Citează)
19/07/2025 la 11:13 AM
Să dai 2000 de eur pe un telefon mi se pare absurd! 😂
bbw(Citează)
19/07/2025 la 2:18 PM
Am avut fold 3, apoi 5, acum o sa iau 7. Unii castigam suficient de bine incat sa nu mai para absurd.
boglous(Citează)