un blog de Radu Dumitru

+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - Dyson - PC Garage +

Știri despre tehnologie – 31 martie 2022

31 Mar 2022  ·

ȘTIRI  ·

11 comentarii

Teardown la Apple Studio Display:

Noul trailer Top Gun Maverick:

    11 comentarii

  1. Cred ca urmeaza un val de debransari in Bucuresti, vai de cei cu pensionari in bloc pentru ca nu vor putea plati asa zisa caldura sau apa calda primita.

    Pe mine ma enerveaza sa vad 200 de lei pe intretinere pentru caldura stiind ca nu au ajuns caloriferele nici macar la 34 de grade. Poate cand statea tomberoneza pe vreunul.

    • Sistemul centralizat este tot cel mai ieftin mod de încălzire din București.

    • Eu am 300lei la 4 cam fără caldura. Gazul a fost 1400lei pe Ianuarie, e drept într-un apartament foarte prost izolat și cu un bebeluș in casa…prețurile la gaz iarna viitoare o sa fie greu de suportat de mulți romani…

  2. De fapt stirea e ca apple permite alte sisteme de plata atata timp cat isi iau comisionul de 27% si in acelasi timp dezvoltatorii vor avea un cosmar in ceea ce privesc sistemele de plata.

    Problema de baza era faptul ca orice vanzare din app store includea acel comision, deci practic nu s-a schimbat nimic sau e si mai rau.

    • Ce privesti?

    • Titlu complet e
      “Apple will allow Dutch dating apps to use other payment options within existing apps
      13
      But they can’t avoid giving up a 27 percent commission”

      https://www.theverge.com/2022/3/30/23003571/apple-app-store-netherlands-acm-alternate-payment-systems-binaries-ios

      oricum vor trebui sa renunte la acest blocaj in curand conform https://www.theverge.com/2022/3/24/22994234/eu-antitrust-legislation-dma-digital-markets-act-details

    • Problema de bază era că nu exista posibilitatea unui alt sistem de plată, pentru că acel comision de 30% s-a concluzionat că e standardul peste tot. Așa că Apple a tăiat taxa de procesare a plății de 3% și a rămas doar 27% taxa de App Store. Că e corect sau nu e discutabil, dar până la urmă Apple pune dezvoltatorilor la dispoziție multe unelte.

      Următoarea problemă de bază va fi posibilitatea de a avea App Store diferite pe iOS și vom vedea dacă se va legifera așa ceva. Cei ce nu se pricep se vor trezi cu tot felul de aplicații dubioase și abonamente și iOS n-o să mai fie, statistic, așa sigur. Părerea mea e că ar trebui să ne hotărâm dacă protejăm sau educăm consumatorul, că dacă e prima variantă, e bine cum face Apple.

    • Ar fi super bine sa existe posibilitatea sa existe alte appstore uri pe IOS. Doar ca deținătorul app store uluit ar trebui sa fie cel care e responsabil de calitatea produselor lui. Cumva așa împaci și capra și varza.

  3. Diablo IV pare să fie o întoarcere la originile Diablo II care după addon-ul Lord of Destruction avea 5 acte (5 regiuni cum sunt numite acum în articol). Dar pe cine mai interesează că totul e o supă reîncălzită….

  4. Asta cu sa nu se spele masinile e ca si cum nu te-ai spala pe tine, ca oricum te murdaresti.

    • Este ca si cum termini munca pe santier si nu mai pierzi timpul sa iti faci dus, pentru ca mai ai o lucrare particulara de 2-3 ore si oricum te umpli din nou de var.

    Alătură-te discuției, lasă un mesaj

    E-mail-ul nu va fi publicat. Fără înjurături și cuvinte grele, că vorbim prietenește aici. Gândiți-vă de două ori înainte de a publica. Nu o luați pe arătură doar pentru că aveți un monitor în față și nu o persoană reală.

    Apăsați pe Citează pentru a cita întreg comentariul cuiva sau selectați întâi anumite cuvinte și apăsați apoi pe Citează pentru a le prelua doar pe acelea. Link-urile către alte site-uri, dar care au legătură cu subiectul discuției, sunt ok.


    Prin trimiterea comentariului acceptați politica de confidențialitate a site-ului.



    Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.

    Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri

    Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.

sus