un blog de Radu Dumitru

+ Susține blogul cu un click la: eMAG - Fashion Days - Finestore - Dyson - PC Garage +

Formula 1 se orientează spre tineri, aducând Disney și PepsiCo în competiție

27 May 2025  ·

AUTO  ·

5 comentarii

În doar o săptămână, Formula 1 a anunțat două noutăți semnificative legate de sponsori.

Când am început eu să mă uit la Formula 1, acum mulți ani (Senna încă trăia), Formula 1 era dominată de reclamele la țigări și la băuturi alcoolice. În Formula 1 am auzit prima oară de brandul Gauloises Blondes. Marlboro era emblematic. Este greu să găsești o fotografie cu Michael Schumacher în care nu scrie mare de tot Marlboro pe combinezonul său sau pe mașină. Un alt brand de țigări de care nu auzisem niciodată, dar a fost multă vreme prezent în F1 era West, de la West McLaren Mercedes.

Prin 2005, Uniunea Europeană a interzis brandurilor de țigări să sponsorizeze activitățile sportive. Numărați însă de câte ori scria Marlboro pe un monopost de Formula 1 al McLaren, înainte ca sponsorul acesta să treacă la Ferrari.

Băuturile alcoolice sunt și acum în F1, dar parcă mai puțin proeminent. Poate vă amintiți de monoposturi pe care scria mare Martini, de exemplu. Heineken 0.0 este partener al Formulei 1 în prezent, Moet Hennessy este sponsor principal. Inclusiv acum branduri de bere sunt sponsori mari ai unor curse, iar Jack Daniels sau Johnny Walker sunt sponsori prezenți pe monoposturi. Bătaia cu șampanie la final este sponsorizată acum de Moet-Chandon.

Formula 1 a anunțat însă recent că încheie un parteneriat cu Disney începând cu 2026, aducându-l pe Mickey Mouse & Friends în Formula 1, iar fanii se vor bucura de personajele Disney în experiențe internaționale, conținut și merch, zice anunțul.

Pare nelalocul lui să-l vezi pe Mickey lângă un monopost de Formula 1, dar uitați cum justifică F1 și Disney parteneriatul:

În ultimii ani, Formula 1 a înregistrat o creștere uriașă a popularității în rândul fanilor tineri, iar datele arată că peste patru milioane de copii cu vârste cuprinse între 8 și 12 ani urmăresc acum activ sportul în UE și SUA – în timp ce 54% dintre urmăritorii de pe TikTok și 40% de pe Instagram au acum sub 25 de ani.

Realist vorbind, prefer Disney decât țigări pe fiecare mașină, desigur.

Câteva zile mai târziu, Formula 1 a anunțat că PepsiCo va deveni partener al competiției, adică un nivel mai sus decât cel al sponsorilor principali. Se alătură celorlalți mari parteneri precum Aramco, MSC, LVMH etc.

PepsiCo va aduce de fapt brandurile Sting, Gatorade și Doritos în competiție. Sting Energy va fi băutura oficială de energie a competiției, deci probabil se va bea teatral din ea după fiecare cursă. Gatorade va deveni partenerul oficial al curselor Sprint, posibil să se numească oficial chiar Gatorade Sprint.

Doritos… nu știu, vor ronțăi piloții niște chipsuri în camera de relaxare după cursă sau în timp ce-și pun ceasul la mână imediat ce ies din mașină, înainte de a lua o gură de Sting și de a se uita un minut la noile aventuri ale Elsei pe Disney+.

Se mai schimbă și sporturile astea, doar cursele din Monte-Carlo rămân la fel de plictisitoare.

Tot Formula 1 a făcut și o transmisiune pentru copii la Monte-Carlo, de altfel.

    5 comentarii

  1. energizant, inlocuitor de apa si cipsuri…ceva cu siguranta mult mai sanatos decat tigarile

      (Citează)

    • +1

      nuradu sa stea linistit ca daca nu era UE, F1 lua in continuare banii de la tigari cu 3 maini. nu e ca si cum le pasa de unde vin $$$

        (Citează)

  2. A sponsorizat Philip Morris echipa Ferrari până acum câțiva ani (2021), sub forma “Mission Winnow”. Și nu puțin, se auzea de 160 milioane de dolari pe an.

      (Citează)

  3. Mclaren promova produse din tutun, cres ca si anul trecut. Tigari electronice parca, sau vape…

      (Citează)

  4. Circuitul de la Monaco nu este plictisitor, doar piloții blazați si strategiile supra prudente.
    Uita-te din nou la duelul Senna-Mansell din 1992.

      (Citează)

    Alătură-te discuției, lasă un mesaj

    E-mail-ul nu va fi publicat. Fără înjurături și cuvinte grele, că vorbim prietenește aici. Gândiți-vă de două ori înainte de a publica. Nu o luați pe arătură doar pentru că aveți un monitor în față și nu o persoană reală.

    Apăsați pe Citează pentru a cita întreg comentariul cuiva sau selectați întâi anumite cuvinte și apăsați apoi pe Citează pentru a le prelua doar pe acelea. Link-urile către alte site-uri, dar care au legătură cu subiectul discuției, sunt ok.


    Prin trimiterea comentariului acceptați politica de confidențialitate a site-ului.



    Vreți un avatar în comentarii? Mergeți pe gravatar.com (un serviciu Wordpress) și asociați o imagine cu adresa de email cu care comentați.

    Dacă ați bifat să fiți anunțați prin email de noi comentarii sau posturi, veți primi inițial un email de confirmare. Dacă nu validați acolo alegerea, nu se va activa sistemul și după un timp nu veți mai primi nici alte emailuri

    Comentariile nu se pot edita ulterior, așa că verificați ce ați scris. Dacă vreți să mai adăugați ceva, lăsați un nou comentariu.

sus