Mi-a crescut colesterolul

Mi-am făcut analizele periodice cerute la muncă şi am un colesterol de 220, crescut de la 194 cât avea acum un an. Momentan sunt în domeniul de “atenţie”, cel de “nasol” fiind peste 240, dar oricum nu mă încântă această creştere.

Ştiu, ştiu… vă şi aud ţipând “junk food! E din cauza la toată mâncarea aia proastă pe care o mănânci zilnic! O dată nu te-am văzut scriind aici de o ciorbiţă de pui şi de un păstrăv cu mămăliguţa!”. Mda, nu neg că mănânc prost.

Aşadar vă întreb pe voi. Să scriu în continuare despre tot felul de fast-food-uri pline de carne sau să mă apuc de regim?

What to do? What to do?

Vedeti direct rezultatele

Loading ... Loading ...

8 comentarii la “Mi-a crescut colesterolul”

  1. Am uploadat aici regimul recomandat mie.
    Dacă reduci din grasimi, o sa scada colesterolul.
    Dacă totusi nu poti să elimini mancarea grasa, poti sa adaugi pâine integrală (cu fibre) care te ajuta la digestie sa elimini grasimile înainte să se asimileze. Eu aşa am înteles de pe la doctori.

  2. mananca tot ca si pana acum, dar incearca si tu sa consumi mai multa apa fara deuteriu, ce naiba….nu stii cat ajuta? :)

  3. Incearca sa iti cresti aportul de acizi grasi omega 3 si 6 (adica in salatele pe care ti le faci acasa adauga 1-2 lingurite de uleiuri extravirgine: de in, de germeni de porumb, de masline). De asemenea, consumul de peste gras (de ex. ton sau somon) de doua ori pe saptamana ajuta la echilibrarea dietei.
    Exista produse farmaceutice cu astfel de acizi grasi, ca supliment alimentar (doza zilnica necesara este 1000mg).
    Chiar si la o hipercolesterolemie medie, nu trebuie sa elimini aportul de grasimi, ci sa il reduci si sa il imbunatatesti calitativ.
    Insa este mai ieftin sa iti cresti colesterolul decat sa il scazi. :D

  4. scrie ca pana acum, mai aflam de una de alta, dar poate ar tb sa echilibrezi putin regimul alimentar pe care il ai in ultima vreme

  5. @Morrighan: care salate? :P

    Pana acum prima optiune are un mic avantaj la voturi, dar se pare ca multi (si multe, sper) sunt interesati si de iaurturi sau macar de buna mea sanatate.

  6. 226 te-am luat.

  7. Am un coleg caruia i-a scazut la 447. Iar eu am ajuns la 199 intr-un post mai recent. :p

  8. Am citit si postul mai recent,dar eu sunt in sit. de la postul asta. Adica abia azi am luat rezultatele.

Lasă un comentariu